پانزدهمین کنگره شب شعر عاشورایی

بسم رب الشهدا و الصدیقین

شعر گفتن در فضيلت هر يك از امامان استفاده درست از هنر براى درآوردن مردم از تاريكى ها و هدايت آنان به سوى نور، دست مايه تكامل و اعتلاى معنوى انسان هاست و چنين موهبتی قطعاً با ارزش و داراى احترام است. در احاديث معصومین در ارتباط با شعر اهل بيت (علیهم‌السلام) امتيازات اختصاصى و پاداشى ويژه براى شعر حسينى وجود دارد. دقت و تفكر در اين قبيل احاديث، اهميت و ضرورت شعرگويى درباره امام حسين (ع) را آشكار مى كند و لزوم تبيين رويدادهاى خونين كربلا و فلسفه نهضت حسينى را يادآورى مى نمايد.
شعرگويى و شعرخوانى در رثاى سيدالشهداء (ع)، درس ها و پيام هاى بزرگ و سازنده اى دارد. درس‌هایی همچون عزّت، شجاعت، ايثار، آزادگى، غيرت دينى، اصلاح و مطالبه‌گری، امر به معروف، نهى از منكر، اخلاص، جهاد و شهادت. 
اين درس ها، مسئوليت شيعه بودن را يادآورى 
مى‌كند و بايد با شعر شاعران عاشورا زنده و پايدار بماند و همواره راهنماى بشريت باشد.
از ائمه معصومین (علیهم‌السلام) احادیث و روایاتی در باب پاداش گريه به همراه شعرگويى و شعرخوانى بر امام حسين (ع) نقل شده است.
در اين احاديث، بالاترين عنایت الهى، كه تضمين جلب نظر ذات اقدس الاه و اعتلای درجات معنوی و روحی، براى سُرایش و شعرخوانى درباره مصائب سالار شهيدان و اهل بيت (علیهم‌السلام) و ياران فداكارشان ذكر شده است.
از این رو دبیرخانه پانزدهمین کنگره شب شعر عاشورایی که هر ساله با همت دبیرستان علامه حلی تهران برگزار می‌شود، با اعلام فراخوان خود از تمام شاعران فارسی‌زبان دعوت به عمل می‌آورد تا با آثار ارزشمند و فاخر خود در این کنگره شرکت نمایند.
اهداف:
 ۱. پرداختن به فرهنگ منور زیارت اربعین حسینی (ع) در شعر
۲. گسترش فعالیت‌های ادبی با محوریت سیره و سلوک، مصائب، اندیشه و آموزه‌های حضرت اباعبدالله (ع)
۳. کشف استعدادهای جوان فعال در حوزه خلق آثار فاخر آیینی به ویژه اشعار مرتبط با حضرت اباعبدالله الحسین (ع) 
۴. گرامیداشت تولیدکنندگان آثار حوزه فرهنگ حسینی (ع) و کمک به انتشار وسیع آن